KIRIL KUTLIK SRPSKA CRTAČKA I SLIKARSKA ŠKOLA
13. novembar – 1. decembar 2008.
13. novembar – 1. decembar 2008.
Autor Izložbe, Zdravko Vučinić ovom postavkom želi da ukaže pažnju na sistemske početke slikarske i umetničke edukacije u Srbiji. Crtačka i slikarska škola Kirila Kutlika, otvorena 1895.g. u Ulici Kosančićev venac, koju su nakon pet godina kao model preuzeli Beta i Rista Vukanović, odigrala je pionirsku ulogu u razvoju našeg slikarstva. Izložba, nakon više od sto godina od osnivanja škole, pokušava da ukaže na značaj ove ustanove i neke manje poznate aspekte njenog razvoja. U ovoj jedinstvenoj postavci nalaze se dela nekih od najuglednijih srpskih slikara prve polovine dvadesetog veka poput: Nadežde Petrović, Koste Milićevića, Milana Milovanovića, Dragomira Glišića, Ljubomira Ivanovića i drugih.
(…)
Značaj Kirila Kutlika (1869 – 1900) i njegove Crtačke i slikarske škole nije samo u tome što je pokrenuo umetničku školu, pošto je i ranije bilo sličnih pokušaja. Za razliku od drugih, on je njenom osnivanju pristupio sa dosta veštine, predanosti, znanja čime je uspeo da utemelji ustanovu sa dalekosežnim posledicama. Edukacija umetnika nastavila se i posle njegove smrti, da bi na posletku, u prvoj polovini XX veka, osnivanjem Akademije, prerasla u sistem modernog likovnog i primenjenog obrazovanja, poput onih koji postoje u Evropi.
(…)
Pored zasluga što je uspostavio jedan vid likovne pedagogije u Srbiji, sam skup slikara koji su pohađali njegovu školu ( Nedežda Petrović, Milan Milovanović, Kosta Miličević, Borivoje Stevanović, Dragomir Glišić, Đorđe Mihailović) govori o tome koliko je trud Kirila Kutlika vredan pomena. Ovi umetnici na najbolji način pravdaju njegovo zalaganje koje je vodila vera u dobrobit kulturnog preporoda srpskog društva.
Zdravko Vučinić, istoričar umetnosti ( iz predgovora kataloga)