Tačke gledišta
Šest litografa iz Tokija
31. jul – 18. avgust 2014.
Šest grafičara iz Japana – Kenđi Nagai, Hideki Kondo, Hisaharu Motoda, Kanami Morita, Riuta Endo i Takumi Komori, motivisani uspešnom saradnjom sa kolegama iz Srbije proteklih godina, predstavljaju svoje radove na izložbi u Prodajnoj galeriji ,,Beograd”. Osnovna zamisao je da se predstave mogućnosti litografije, jedne od najpopularnijih tehnika ravne štampe, ali i specifičnosti u tretmanu grafičkog lista u radu svakog od ovih savremenih umetnika ponaosob. Osim akcenta na razmeni iskustava u oblasti tehničkog usavrašavnja grafičkih tehnika, izložba ima i značajan edukativni karakter s obzirom da će studentima, likovnim umetnicima i drugoj zainteresovanoj publici biti omogućen uvid u tekuću japansku umetničku produkciju u domenu litografije. Svojim najnovijim radovima umetnici iz Tokija demonstriraju niz inovativnih rešenja, ali i tematsku raznovrsnost – od manje ili više stilizovanog floralnog ornamenta i antropomorfnih otisaka, preko gotovo fotografski realističnih prizora devastirane prirode i gradskih ambijenata, sve do simboličkih, formalno redukcionističkih predstava vremena i memorije.
Izložbu će otvoriti prof. dr Kajoko Jamasaki, sa Filološkog fakulteta u Beogradu, pesnikinja i prevodilac. Izložbi će prisustvovati g. Juićiro Omori, ataše za kulturu Japanske ambasade u Republici Srbiji.
(…)
Prošlo je više od deset godina kada sam prvi put bila svedok podrške koju Srbija daje svojim umetnicima. Mislim da samo nekoliko zemalja u svetu pokazuju takvu privrženost i poštovanje prema umetnosti grafike.
Kanami Morita, grafičarka iz Tokija (iz predgovora kataloga)
(…)
U oblasti umetničke grafike Japan tradicionalno zauzima vodeću ulogu u svetu, kako likovno poetskim vizijama, tako i tehničko-tehnološkim rešenjima ove zahtevne umetnosti.
Još od popularnih ukijo drvoreza, koji su svojom savršenom izradom, precizno izrezanim matricama i višebojnim prolazima pastelnih boja od pigmenta i pirinčanog mleka, proneli slavu japanskog drvoreza širom sveta i izvršili ogroman uticaj u umetnosti od impresionizma na dalje, pa kroz različite grafičke discipline 20. veka kao što su izvanredni dometi grafika izvedenih u tehnikama sitoštampe, litografije itd, japanski umetnici u polju grafike postižu izuzetne rezulate, i kao takvi izazivaju divljenje i poštovanje u svetu umetnosti.
Biljana Vuković, prof. grafike na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (iz predgovora kataloga)