Serija izložbi pod jedinstvenim nazivom ,,Svijet za nas ” hrvatskog vajara Vilima Halberta (Vilim Halbarth) prikazanih tokom 2010-2012 g. nastaje na ideji odbrane političkog i radnog identiteta zajednice. Razvijena industrija brodogradnje vekovima je bila ekonomsko i egzistencijalno uporište žitelja i radnika grada Trogira. Trenutna situacija u kojoj se našla ova delatnost, kao važan deo istorije grada iz koga autor potiče, sagledana je u kontekstu socijalnih problema i protivrečnosti sa kojima se suočava zemlja u tranziciji. Jezgro ambijentalne instalacije pod nazivom Svijet (i)za nas čine četiri grupe skulptura – od svedenih formi koje najavljuju potentnost brodske industrije i njene istorije, kao što su krme i pramci brodova, preko falusoidnih formi, predstava o ovoj neprobojnosti i ideji slobodne plovidbe i kompozicija od odbačenih efemernih metalnih elemenata, čije novoosnovane asocijativne forme re- kreiraju tipografiju glagoljice – sve do skulptura malog formata, figura apstrahujućih formi koje evociraju zanatsku veštinu i znanje investirano u njihovu izradu.
(…)
U okolnostima privatizacije nekada društvene svojine, zanatske veštine negovane i unapređivane iz generacije u generaciju, sa stanovišta novih zahteva prestaju da budu poželjne, dok se tradicionalna proizvodnja postepeno gasi. U duhu osećanja pripadnosti i solidarnosti bila je autorova odluka da u okruženju trogirskog brodogradilišta, u direktnom susretu i komunikaciji sa brodograditeljima koncipira i izvodi svoje radove, i time de facto proces nastanka umetničkih radova izjednači sa proizvodnjom radnika u postrojenjima. Iz neposrednog kontakta sa radnicima, njihovim načinom života i rada sa materijalima, Halbertov projekat razvija se kao umetnički govor o neophodnosti očuvanja kako kulturne istorije i tradicionalnih zanatskih delatnosti, tako i dostojanstva svakodnevnice, konačno i vizije o budućnosti grada….
Iako predstavljajaju otvorenu kritiku trenutnih socijalnih i političkih okolnosti, problemi o kojima umetnik govori, u suštini su univerzalni u svakom vremenu i prevazilaze geografske i geopolitičke odrednice. Ideja zajedničkog delovanja, proizvodnje i opstanka u budućnosti ovde je suprotstavljena pojedinačnim i kratkoročnim interesima vladajućih struktura. Radovi iz ciklusa ,,Svijet (i) za nas?” upravo se razvijaju iz verovanja da je očuvanje osnovnog životnog i radnog dostojanstva svakog čoveka jednako strateški značajno kao i briga o opstanku kulturnog identiteta, istorijskog nasleđa ili zanatske tradicije.
Sanja Todosijević, istoričar umetnosti (iz predgovora kataloga)