Die Endlösung – Living In A Zoo (At The End Of The Road)
11 – 25. april 2019.
11 – 25. april 2019.
U PRODAJNOJ GALERIJI ,BEOGRAD′
U petak 24. maja u 19 časova otvara se izložba
Đorđa Arnauta
Die Endlösung – Living In A Zoo (At The End Of The Road)
24. maj – 10. jun 2019.
Đorđe Arnaut (Beograd, 1960) diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna, odsek Skulptura u prostoru i arhitekturi 1991. Od 1990. učestvuje na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi (Novi Sad, Beograd, Trebinje, Ferara, Palermo) simpozijuma i radionica, dok se više njegovih dela nalazi stalno postavljeno u prostoru (Kikinda, Apatin, Zrenjanin, Melenci, Plav, Pale, Jahorina, Beograd). U periodu 2001 – 2011. realizovao je autorski projekat ,, Skulptura, Objekat ili Gde je Granica”. Dobitnik je više nagrada i priznanja od kojih izdvajamo – IV Balaton salon – Vonyarcvashegi, Hungary 2104, Prolećni salon, Zemun 2006, Zlatno dleto ULUS-a 2005, Godišnja nagarada i plaketa ULUS-a za 1995, 2000 i 2003. Predaje na Akademiji likovnih umetnosti u Trebinju od 2015.
(…)
Izložbom „Konačno rešenje – živeti u zverinjaku (Na kraju puta)“ Đorđe Arnaut zaokružuje dosadašnja istraživanja u mediju digitalne grafike započeta 2011, koncipirana kao britka kritika društvene realnosti poslednjih godina i decenija, sa posebnim osvrtom na efekte koju je ona imala na umetnost i savremenu kulturu u najširem smislu. Različitim postupcima montaže i kolažiranja, Arnaut kreira hibridne strukture – autoportrete zatečene u situacijama bunta, manifestacija radikalnih supkulturnih aktivnosti ili unutar prizora sa društvenih margina. Originalne i preuzete fotografije kontekstualizovane su u svetlu odnosa prema recidivima nasleđa popularne kulture s kraja prošlog veka, ali i odnosa prema kulturnoj politici i savremenim umetničkim praksama.
(…)
U ovim radovima Arnaut ironizuje podrazumevano izvojevanu slobodu umetničkog iskaza i delovanja neaktivnim, ravnodušnim prisustvom na fotografijama snimljenim u dokolici, neobavezujućim pozama, u poziciji uljeza ili neželjenog posmatrača burnih događaja, provokativnih ili opskurnih prizora. Kolizija uznermirujućih scena i prividne neinvolviranosti umetnika proizvodi unutrašnju napetost i ,,uvlači” drugog kao arbitra novouspostavljenog poretka. Istovremeno, posmatrač prelazi granicu otklona, trenutnog utočišta umetnika i čini ga delom čitavog sveta izvan.
Sanja Todosijević, istoričar umetnosti (iz predgovora kataloga)