U PRODAJNOJ GALERIJI „BEOGRAD“
U četvrtak 3. maja u 19 časova otvara se izložba
STUDIJE SREĆE / Mit o graditelju
Maje Milovanović
3 – 21. maj 2018.
Dosadašnja iskustva u pravcu istraživanja i revidiranja nekih od ključnih tema savremene umetnosti poput odnosa intimnog i kolektivnog sećanja, mitologizacije ili revitalizacije bliske prošlosti, umetničke intervencije i realiteta odabranih narativa,
Maja Milovanović (1977) zaokružuje ciklusom izložbi pod jedinstvenim nazivom Mit o graditelju prikazanih tokom 2016. i 2017. godine. Projekat je zamišljen kao višemedijska instalacija sačinjena od radova nastalih reprodukovanjem i reinterpetacijom slučajno pronađenih artefakta iz vremena posleratne Jugoslavije – dnevničkih beležaka i fotografske arhive Luke Popovića, široj javnosti nepoznatog građevinskog inženjera. Okosnicu postavke u Prodajnoj galeriji ,,Beograd” pod nazivom
Studije sreće čine portreti – grupni i pojedinačni u kojima autorka u potrazi za idealnim prikazom odabranog emocionalnog stanja dolazi do pitanja da li je imperativ lične sreće simptom životnih i društvenih okolnosti ili pak nezavisna, kontinuirana manifestacija izvorne životne energije.
(…)
Tema celokupnog projekta, kao i inicijalnog predstavljanja u Kulturnom Centru Beograda jeste hipotetičko rekonstruisanje odnosa Popovića i njegove supruge koja se pojavljuje na svim fotografijama bilo pojedinačnim, bilo grupnim u najrazličitijim situacijama i kontekstima. Na najnovijoj postavci pod nazivom ,,Studije sreće” centralno mesto ponovo pripada Jelisaveti, ovog puta u okviru grupnog portreta nastalog na osnovu fotografije snimljene povodom obeležavanja jubileja preduzeća u kome je radila. Osim ovog, okosnicu izložbe čine još dve grupne kompozicije – portret autorkine majke sa prijateljima prilikom proslave godišnjice mature (Mama) i portret sa venčanja glumice Grejs Keli sa plemstvom (Grejs)
Fragmentacijom tog kolektivnog prizora stupa se u prostor privatnog, gde su u formi vežbe ili skice predstavljeni protagonisti uhvaćeni u trenucima u kojima radost življenja suvereno vlada i zasenjuje sve druge pretpostavljene manifestacije unutrašnjeg života. Taj drugi zanačajan segment izložbe čine pojedinačni portreti tri žene nastali kao studije na osnovu fotografija iz porodičnih arhiva, kadriranjem i uveličavanjem ili reinterpretacijom onih javno dostupnih u elektronskim bazama podataka. Osnovni kriterijum za izbor i dalju vizuelnu obradu bili su prikazi koji najviše odgovaraju stanju/osećanju istinske radosti. Sreća po dužnosti na grupnim portretima, na pojedinačnim postaje sreća kao sloboda izbora. Predstavljene ličnosti sada se pojavljuju oslobođene ideoloških i rodnih pozicija ili društvenih funkcija , a ono što je na grupnim portretima bilo samo nagoveštaj ili obećanje sreće, u pojedinačnim portretima iznosi se na videlo kao nekontrolisan izliv životne radosti otkrivajući podjednako poziciju oba aktera – onog ispred i i one iza objektiva. Nasmejana lica tražena su i odabirana među velikim brojem amaterskih fotografija često izbeljenih, oštećenih ili mutnih, dok i slikarski tretman teži da zadrži utisak nesavršenosti ili rada vremena. Specifičnost portretske koncepcije istovremeno se poziva na nasleđe modernističkog slikarstva lirske orijentacije i nekih od njegovih postupaka – slobodnog gesta, transparentne materije, umerene dezintegracije prizora. Lakoća izvođenja ovde ne aludira samo na prirodu sižea već pretenduje da opiše duh vremena obeležen optimističnim vizijama i nadom u preobražaj i napredak u posleratnim godinama. Sanja Todosijević, istoričar umetnosti (iz predgovora kataloga)
Ustanova kulture: Prodajna galerija BEOGRAD
Adresa: Kosančićev venac 19, Beograd, Srbija
Tel: + 381 11 30 33 923/ 011 3287 325
e-mail: office@galerijabeograd.org
www.galerijabeograd.org