U PRODAJNOJ GALERIJI ,BEOGRAD′
U četvrtak 6. februara u 19 časova otvara se izložba
Borisa Eremića
Razgovori sa Đedom
6 – 24. februar 2025.
Boris Eremić (1981) diplomirao je na Akademiji umjetnosti Banja Luka, smer slikarstvo 2008. godine u klasi profesora Radomira Kneževića. Imao je do sada 10 samostalnih i preko 100 kolektivnih izložbi u Prijedoru, Banjoj Luci, Beogradu, Veneciji, Nišu, Trentu, Ankari, Briselu i dr. Jedan je od osnivača umetničke grupe Tač.ka i međunarodne art laboratorije- Ars Kozara. Postavku pod nazivom ,,Razgovori sa Đedom“ čine slike iz najnovijeg ciklusa nastale u dijalogu sa potencijalnim uzorima iz nacionalne istorije umetnosti – od praistorije, preko srednjevekovnih fresaka, sve do savremenog slikarstva.
(…)
Eremić se upušta u veoma promišljenu i krajnje ozbiljnu analizu položaja umetnika i uloge umetnosti, nudeći novu komunikološku vrednost „Razgovora sa Đedom“ kao stvaralačkog dijaloga u kome se zastupa ideja da bez utemeljenja u tradiciji i dobrog poznavanja zakonitosti likovnog jezika nema punog i sadržajnog dijaloga na relacijama: autor – recipijent, delo – kontekst, stvaralaštvo – kultura/civilizacija i autorsko – nasleđeno. Stoga, u svom radu Eremić kao reperne tačke koristi vizantisjko nasleđe, srpsko slikarstvo druge polovine 20. veka i aktuelne zakonomernosti apstrakcije, s tim da ostaje veran i figuraciji.
Aleksandar Grandić, istoričar umetnosti (iz predgovora kataloga)
(…)
Boris Eremić , portret koristi kao predložak , kao povod za unutrašnji dijalog sa tradicijom , sa istorijskim konotacijama i ličnim , sasvim intimnim , shvatanjem dijela istorije umjetnosti. Ova istorija je predstavljena kroz slojeve i nanose boje , izborom boja , crtežom koji namjerno groteskno prikazuje ljudsko lice da bi izbjegao identifikaciju bilo kog određenog lika , čineći ga ,takvim pristupom,simbolom bilo kog pojedinačnog čovjeka. Groteskno lice ima i funkciju odmaka od tradicije fresaka koje imaju svoju jasnu funkciju i duhovni sadržaj. Eremić time jasno stavlja do znanja da se ne namjerava upuštati u freskoslikarstvo sa njegovim kanonima i pravilima, ali zadržava svoje umjetničko pravo na dijalog sa tom tradicijom isključivo na likovnim osnovama.
Marijan Munjiza, istoričar umetnosti (iz predgovora kataloga)
Ustanova kulture: Prodajna galerija BEOGRAD
Adresa: Kosančićev venac 19, Beograd, Srbija
Tel: + 381 11 30 33 923/ 011 3287 325
e-mail: office@galerijabeograd.org
www.galerijabeograd.org